graf coop 002 2

Z ogromną przyjemnością obserwujemy wzrastające zainteresowanie spółdzielczym modelem prowadzenia przedsiębiorstwa w coraz to nowych środowiskach. Tym chętniej zapraszamy Państwa na debatę online organizowaną przez CoopTech Hub we współpracy z Venture Café Warsaw.

Odbędzie się ona 15 kwietnia (czwartek) w godzinach 17:00 – 18:30 pod hasłem "Czy kooperatywy freelancerów mogą być szczepionką na kryzys (pracy)?"

Wydarzenie całkowicie bezpłatne, jednak należy się zarejestrować poprzez platformę: http://www.venturecafewarsaw.org/tg050/, klikając w ikonę „registration/rejestracja”.

W debacie udział wezmą: Edwin Bendyk (Fundacja Batorego), Ania Karpowicz (#Ensemble)
i Magdalena Ziomek (SMART). Debatę poprowadzą: Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana) oraz Nina Józefina Bąk (CoopTech Hub). Po wypowiedziach panelistów zapraszamy do dyskusji.

Zapraszamy do zapoznania się z wprowadzeniem do debaty przygotowanym przez organizatorów: 

„Umowy śmieciowe to niechlubny symbol polskiego rynku pracy. Niestabilność i brak poczucia bezpieczeństwa w miejscu pracy dotyczy ¼ pracowników/pracowniczek w Polsce i dotyka przede wszystkim sektora kultury, rozrywki i rekreacji, czyli obszarów gospodarki, które najbardziej ucierpiały podczas kolejnych lockdown-ów wywołanych pandemią. Wkrótce jednak nadejdzie czas odbudowy, który może przynieść ze sobą nowe rozwiązania. Tak jak platformowe kooperatywy próbują tworzyć alternatywę wobec Big Techu, tak spółdzielnie freelancerów mogą stać się modelowym przykładem samoorganizacji pracowników na niepewnym rynku pracy.

Za inspirację może posłużyć istniejąca w Belgii od 1998 roku kooperatywa freelancerów SMART.
O jej sukcesie świadczy jej europejski wymiar – obecność w 9 krajach, gdzie zrzesza łącznie 35.000 członków/członkiń. SMART umożliwia freelancerom zawarcie umowy o pracę i przejmuje wszystkie czynności administracyjne, aspekty finansowe i księgowe związane z pracą. W ten sposób freelancer/freelancerka może skupić się na swojej pracy twórczej. Ten prosty model biznesowy jest dodatkowo wzmocniony przez zarządzanie partycypacyjne i politykę przejrzystości.

Kooperatywa freelancerów to sposób na odmianę losu wielu pracowników i pracowniczek zmagających się z niestabilnością zatrudnienia w Polsce. Jakie wymierne korzyści mogliby czerpać spółdzielcy
w takim “kooperatywnym biurze pracy”? Czy mamy w Polsce wystarczająco wysoki kapitał społeczny, aby tworzyć organizacje oparte o zaufanie? Jakiego rodzaju systemowe wsparcie jest potrzebne? Od czego zacząć?”

 

logocecop

 

logotyp Coopedia