"TARCZA ANTYKRYZYSOWA - POMOC DLA SPÓŁDZIELNI. SPRAWDŹ W AKTUALNOŚCIACH!"

Wczoraj w Krakowie odbył się Festiwal Pracy JOBICON. Bardzo ciekawe wydarzenie, z wieloma wykładami, udziałem gości specjalnych, którzy opowiadali o swojej drodze zawodowej po to, by zainspirować tłumy młodych osób, które pojawiały się na tym wydarzeniu. Swoje stoiska miało również ponad 50 pracodawców… z czego same korporacje. To doprowadziło nas do smutnej refleksji, że jest to często przedstawiany obraz rynku pracy. Tymczasem chcielibyśmy przypomnieć, że istnieje świat i rynek pracy poza korporacjami, w którym doskonale mogą odnajdować się osoby w każdym wieku, również młodzież, która dopiero startuje ze swoim życiem zawodowym. Jedną z dróg, które można wybrać jest właśnie spółdzielczość, czy szerzej sektor ekonomii społecznej (do którego zalicza się również np. organizacje pozarządowe lub spółki działające not for profit).

Na całym świecie w spółdzielniach pracuje ponad 280 milionów ludzi, co oznacza, że 1 na 10 osób pracujących na świecie, pracuje właśnie w przedsiębiorstwie spółdzielczym1. Dane europejskie z kolei mówią o ponad 5 milionach pracowników. W Polsce w różnych typach przedsiębiorstw spółdzielczych zatrudnionych jest blisko 300 tysięcy osób.

Spółdzielnie jako przedsiębiorstwa oparte na wartościach takich jak współdecydowanie, dbanie o społeczność lokalną, demokratyczne zarządzanie i kontrola, coraz częściej wybierane są przez osoby młode, którym nie jest obojętne jaki rodzaj przedsiębiorstwa tworzą. Przez osoby, które dzięki działalności gospodarczej, chcą dokonać pewnej jakościowej zmiany w rzeczywistości, w której żyją.

Zobacz film TOGETHER o przykładach spółdzielni zakładanych przez osoby młode na całym świecie.

 

A oto 6 podstawowych powodów, dla których warto związać swoje życie zawodowe ze spółdzielczością:


1.    Możesz być pracownikiem, ale możesz również zostać przedsiębiorcą. Stając się członkiem spółdzielni jesteś jednocześnie współwłaścicielem przedsiębiorstwa. Prowadzenie firmy to wielka odpowiedzialność. W spółdzielni jednak ponosisz ją wspólnie z innymi członkami. Dzielisz z nimi trudy, ale również Wasze wspólne sukcesy.


2.    W spółdzielniach pracy, których celem jest tworzenie i utrzymywanie właśnie miejsc pracy, zatrudnienie jest jednym z najważniejszych celów przedsiębiorstwa. Dlatego nie musisz się obawiać, że bez żadnych wyraźnych powodów z dnia na dzień stracisz pracę i dostaniesz pół godziny na spakowanie swoich rzeczy. Będąc członkiem spółdzielni masz prawo i obowiązek w niej pracować, a spółdzielnia ma prawo, ale również obowiązek Cię zatrudniać. Zatrudnienie jest więc dużo bardziej stabilne niż w wielu innych typach przedsiębiorstw.


3.    Stabilność miejsca zatrudnienia to jednak dopiero początek, bo będąc członkiem spółdzielni współdecydujesz o tym, jak będzie wyglądać Twoje miejsce pracy oraz w jakim kierunku firma będzie się rozwijać. Co roku uczestniczysz bowiem w Walnym Zgromadzeniu, gdzie wspólnie z innymi członkami podsumowujesz działania ostatniego roku, wytyczasz plany na kolejny, rozliczasz członków Rady Nadzorczej, Zarządu z ich pracy. Wreszcie sam możesz zostać członkiem Rady lub Zarządu … a nawet Prezesem :)


4.    Są branże, w których warto połączyć siły, bo jest to uzasadnione rodzajem działalności oraz np. koniecznością poniesienia nakładów na określone inwestycje. Na przykład jeśli lekarz musi zakupić sprzęt medyczny, to koszty przypadające na jedną osobę są znacznie wyższe, niż jeśli kilka osób połączy siły, środki i zakupi sprzęt wspólnie po to, aby go potem wspólnie użytkować. Popularne w ostatnim czasie Odnawialne Źródła Energii są kolejnym przykładem na branżę, w której wspólne inwestycje pozwalają osiągnąć więcej. Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że powstają w Polsce kolejne spółdzielnie energetyczne.


5.    W spółdzielniach nie ma określonej prawnie dolnej granicy kapitału zakładowego. A więc grupa osób, która posiada bardzo ograniczone środki może założyć spółdzielnię a stopniowo, własną pracą, tworzyć kapitał wspólnego przedsiębiorstwa. Co więcej, nawet jeżeli poszczególne osoby tworzące lub przystępujące do spółdzielni nie są w stanie zaangażować się finansowo w takim samym stopniu – jeden członek wniesie więcej, a drugi mniej – to i tak mają tyle samo do powiedzenia w spółdzielni. Spółdzielnia jest bowiem zrzeszeniem osób a nie kapitału i każdy ma w niej równe prawo głosu.


6.    Stając się spółdzielcą stajesz się jednocześnie częścią bardzo ważnego ruchu przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie, częścią sektora ekonomii społecznej, dla którego ważne jest, by osiąganie celów ekonomicznych służyło potrzebom ludzi. To ważna misja w zmienianiu oblicza polskiej i światowej gospodarki. Możesz być z tego dumny!


Joanna Brzozowska-Wabik

10 reasons


[1] Oficjalne dane Międzynarodowego Związku Spółdzielczego.

 

 

CICOPA logo full color positive

 

 

grafika konferencja v2

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz