Kończy się listopad. Miesiąc, w którym działo się w Małopolsce wiele w obszarze przedsiębiorczości, w tym przedsiębiorczości społecznej oraz spółdzielczości.

W jednym czasie zbiegło się bowiem kilka wydarzeń, które sprawiły, że tematyka związana z prowadzeniem firm opartych na wartościach wybrzmiała szczególnie mocno. W tym kontekście warto wspomnieć o Open Eyes Economy Summit, a więc Międzynarodowym Kongresie Ekonomii Wartości, organizowanym przez prof. Jerzego Hausnera i zaprzyjaźnioną z nami Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej. Co roku wydarzenie to gromadzi coraz większą liczbę uczestników i staje się przedsięwzięciem, w którym po prostu trzeba uczestniczyć. Różnorodność tematyczna ale i różnorodność w zakresie zaproszonych gości powoduje, że największym problemem staje się dokonanie decyzji, w którym z wielu ciekawych, równolegle realizowanych, warsztatów wziąć udział.

 

Tegoroczny OEES odbywał się pod hasłem „Nie ma przyszłości bez idealistów”, hasłem tak bliskim spółdzielczości. Organizatorzy Kongresu podkreślali, że „najgorszym co może nam się zdarzyć jest brak wiary w możliwość zmian”. Tematyka dotyczyła m.in. kultury, jako ścieżki wyjścia z kryzysu, odpowiedzi na pytanie, czy technologia sprzyja tworzeniu więzi społecznych, jakie kompetencje będą mieć znaczenie na rynku pracy, problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, gospodarką o obiegu zamkniętym, relacji miasto-wieś, jak firmy mogą zmieniać edukację, czy kryzys 2008 roku nauczył czegoś ekonomistów i wiele innych, bardzo aktualnych tematów. Urozmaiceniem dla uczestników były z pewnością tzw. „potyczki”, a więc bardzo dynamiczne i interaktywne spotkania dwóch osób i ich dyskusja na zadany temat. W potyczkę wdali się na tegorocznym OEES m.in. Aleksander Smolar oraz Ludwik Dorn w temacie „Czego dowiedzieliśmy się o Polsce w 2019 roku?” czy też ks. Adam Boniecki i prof. Magdalena Środa w temacie „Fundamenty moralności życia publicznego”.

 

Kwestie spółdzielczości wybrzmiały najmocniej w trakcie sesji poświęconej „rozproszeniu energii elektrycznej i koncentrowaniu energii społecznej”, gdzie dyskutowano m.in. o możliwościach, jakie daje tworzenie spółdzielni energetycznych. Przywołano m.in. dane z krajów Europy Zachodniej, gdzie spółdzielczość energetyczna rozwija się w ogromnym tempie, dyskutowano o zmianach do ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która weszła w życie we wrześniu br. wprowadzając pojęcie spółdzielni energetycznej do polskiego prawodawstwa oraz o tym, jaki to będzie miało wpływ na możliwości tworzenia się takich spółdzielni.

Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu osobiście jest jednak dobra wiadomość. Wszystkie sesje były nagrywane i zostaną udostępnione na oficjalnej stronie Kongresu w zakładce „video” (www.oees.pl/video/)

W tym samym czasie odbywał się w Małopolsce również X Tydzień Ekonomii Społecznej, od 10 lat organizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. W tym roku, jak przystało na jubileusz, był on wyjątkowo bogaty w wydarzenia, co było oczywiście konsekwencją rekordowego zaangażowania się małopolskich uczelni. W sumie zorganizowano 29 wydarzeń, które zgromadziły ok. 800 uczestników. Program „Tygodnia” cechowała niezwykła różnorodność. Oprócz tradycyjnych wykładów, seminariów i konferencji odbywały się m.in. spacery po Krakowie śladami spółdzielczości organizowane przez Spółdzielnie Socjalną KAMPU, ekonomiczna gra symulacyjna „Chłopska Szkoła Biznesu”, wizyty studyjne w przedsiębiorstwach społecznych, w tym w Spółdzielni OGNIWO, Spółdzielni socjalnej KLIKA a na zakończenie Spotkanie z Jaśkiem Melą, który jak niewiele innych osób, potrafi tak mocno zmotywować młodzież do walki z przeciwnościami oraz do działalności społecznej.

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy zaangażował się z kolei w zorganizowanie, wspólnie z Wydziałem Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej, sesji naukowej poświęconej „ekonomii społecznej w badaniach i praktyce”. Jej celem była próba inwentaryzacji badań prowadzonych w obszarze przedsiębiorczości społecznej, a szczególnie spółdzielczości oraz próba odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu rezultaty tych badań są lub mogą być wykorzystywane przez praktyków, czyli przedsiębiorców. Niezwykle istotnym efektem tego rodzaju przedsięwzięć jest włączanie tematyki spółdzielczej, czy też szerzej ekonomii społecznej, do prac naukowych dotyczących różnych dziedzin gospodarki. Chodzi bowiem o to, aby przełamać myślenie sektorowe i pokazywać spółdzielczość jako jeden z przykładów prowadzenia działalności gospodarczej niezależnie od branży, w której działamy.  

Wszystkie powyższe wydarzenia wpisały się również w, odbywający się w tym samym czasie, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, a więc międzynarodową kampanię, która ma promować świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Jak podkreślają organizatorzy to „święto tych, którzy nie boją się ryzyka”. Pod hasłem właśnie podejmowania ryzyka przez przedsiębiorców, ale również pozyskiwania i utrzymania pracowników, co aktualnie jawi się jako jedno z największych wyzwań przed którymi stają pracodawcy, odbyło się w Krakowie 18 listopada br. XII Forum Przedsiębiorców Małopolski, na którym nie mogło także zabraknąć przedstawicieli sektora spółdzielczego.

Listopad zdjcie

Joanna Brzozowska-Wabik

 

logocecop

 

logotyp Coopedia

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz