"TARCZA ANTYKRYZYSOWA - POMOC DLA SPÓŁDZIELNI. SPRAWDŹ W AKTUALNOŚCIACH!"

Zapowiadana od kilku tygodni specustawa 1 kwietnia 2020 r. weszła w życie. Uchwalona 31 marca 2020 roku nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zakłada m.in. określone uprawnienia dla osób i podmiotów prawnych, z których mają one prawo skorzystać dla poprawienia sytuacji ekonomicznej i zapewnienia ciągłości realizowanych przez siebie przedsięwzięć gospodarczych.

W przypadku przedsiębiorstw spółdzielczych na szczególną uwagę zasługują rozwiązania skierowane do sektora MŚP oraz te związane z ochroną pracowników i miejsc pracy. Należą do nich m.in.:

  • Dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawcy (art. 15 g) ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku przestoju ekonomicznego.
  • Uelastycznienie czasu pracy polegające m.in. na tym, że pracodawca dotknięty skutkami epidemii koronawirusa będzie mógł skrócić dobowy czas nieprzerwanego odpoczynku dla pracownika z obecnych 11 godzin do 8, a tygodniowy czas takiego odpoczynku - z 35 do 32 godzin.
  • Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT - stratę poniesioną w 2020 r. podatnicy PIT i CIT będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r.
  • Przedłużenie terminu do zapłacenia podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za
    miesiące marzec-maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r.
  • Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień do 1 czerwca 2020 r.
  • Wydłużenie do 20 lipca br. terminu na wpłatę zaliczek na CIT za okres od marca do maja.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem instrumentów, które potencjalnie mogą być wykorzystane przez spółdzielnie, przygotowanym przez Krajową Radę Spółdzielczą, które można pobrać TUTAJ.

W dziale Prawo znajdziecie Państwo również pełny tekst ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu skutków COVID-19 przyjętą 2 marca 2020 roku oraz jej nowelizację, która wprowadziła  życie tzw. „tarczę antykryzysową”.

Uruchomiona została również przez Rząd specjalna strona internetowa poświęcona instrumentom wsparcia w ramach tarczy, którą można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa

 

CICOPA logo full color positive

 

 

grafika konferencja v2

 

Agencja Rozwoju i Promocji

spoldzielczosc org www

Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości jest jednostką organizacyjną Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy powołaną...

Więcej

Ośrodki SCSK

scsk.pl

Zapraszamy na stronę Spółdzielczych Centrów Szkoleniowo-Konferencyjnych

Zobacz